Adobe Flash player yukleyiniz
TKDK Elazığ İl Koordinatörlüğü

ELAZIĞ TKDK, KIRSAL KALKINMA BULUŞMALARINA KATILDI
TKDK Elazığ İl Koordinatör Vekilimiz İbrahim Sertaç Yılmaz, Şanlıurfa’da düzenlenen ve 3 gün süren Kırsal Kalkınma Buluşmaları IPARD II 3. Çağrı İlanı Tanıtım Programında Elazığ standına büyük ilgi gösterildiğini vurguladı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumumuz tarafından düzenlenen Kırsal Kalkınma Buluşmaları IPARD II 3. Çağrı İlanı Tanıtım Programı Şanlıurfa’da yapıldı.

Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesinde yapılan programa Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Ahmet Eşref Fakıbaba, AB Türkiye Delegasyon Başkan Yardımcısı Büyükelçi Gabriel Munuera Vinals, Kurum Başkanımız Hakan Kalender ve 42 ilin TKDK Koordinatörleri ile STK temsilcileri katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Kurum Başkanımız Hakan Kalender, "Kurumumuz, 2011 yılından itibaren kırsal yatırımlara önemli destekler sağlamaktadır. Bugüne kadar 11 bin projeye 3 milyar üzerinde hibe sağladık ve kırsalda istihdam alanı oluşturduk. Bu salonda bulunan ve sayın bakanımızın misafir ettiği kadın yerel kurumlar TKDK’nın başarı hikâyesinden birisidir. Kadınların ve gençlerin projelerine pozitif ayrımcılık yapan TKDK kırsalda çok yönlü girişimciliği desteklemektedir. TKDK sadece kırsaldaki projeleri destekleyen bir kurum değildir, sağladığı imkânlarla aynı zamanda makine ekipmanın gelişmesine, inşaat sektörünün gelişmesine, Türkiye’ye proje kültürünün gelişmesine önemli katkı sağlayan ivme kazandıran bir kurumdur. Bugün itibarı ile kırsal kalkınma denilince akla ilk gelen kurumlardan biri olan TKDK IPARD’daki programı ile ivmeli ve düzenli bir çalışma yürütmektedir. Sayın bakanımızın 2018 yılını tarım ve hayvancılık yılı ilan etmesinin ardından bizlere verdiği talimatlarla çalışmalarımızı hızlandırdık" dedi.
 
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Ahmet Eşref Fakıbaba da programda yaptığı konuşmada "Göreceksiniz küçükbaş hayvan sayımız artacaktır. Bu konuda çok ciddi projelerimiz var, 18 saat çalışıyoruz ve boş durmuyoruz. Çalışma arkadaşlarımızı yürekten kutluyorum onlar sağ olsunlar. 40 yaşın altındaki genç yatırımcılara et ve süt sektöründe aldığı hibeye ilave yüzde 5 hibe daha veriyoruz. Bugüne kadar 5 bin gencimiz ile 1000 kadın üreticimiz destelendi. Bence 1000 kadın çok az yüzde 50 yüzde 50 olması lazımdır. Bu bir talimattır arkadaşlar, kadın ve erkek desteklenmesinde eşit sayı istiyorum. IPARD projeleri kapsamında yapılan projelerimizden 3’ten 2’sini gençlerimiz ve kadınlarımız yapıyor. Aranızda bulunan ve 42 ilden gelen kadın girişimcilerimiz de diğerleri gibi bu hibelerin gurur kaynağıdır. Ben onlarla özellikle gurur duyuyorum. Kadınlarımız ne yaratıyorsa orada hep başarı vardır. Kadınlar bizlerden gerçekten daha çok başarılı, bunu kabul etmemiz lazım” ifadelerine yer verdi.

Bakan Fakıbaba konuşmasının ardından 42 ilin ürünlerin tanıtıldığı stantları gezdi.

İl Koordinatör Vekilimiz İbrahim Sertaç Yılmaz da Elazığ’ın yöresel ürünlerinin yer aldığı “TKDK Elazığ” standına yoğun ilgi gösterildiğini kaydetti.

3 gün süren Kırsal Kalkınma Buluşmalarının gayet verimli geçtiğini kaydeden Yılmaz, "Bu tür programlar tanıtım için çok önemli. Standımız büyük ilgi gördü. Müsteşar Yardımcımız Dr. Nihat Pakdil ve çok sayıda misafirimiz standımızı ziyaret ederek yöresel ürünlerimiz hakkında bizlerden bilgi aldı. Yine programda Kurum Başkanımız Hakan Kalender tarafından Kovancılar ilçemize kazandırılan Süt Üretim Tesisinin sahibi yatırımcımız Remziye Yıldız'a plaket verildi. Ben 3 gün süren bu programın gayet verimli ve faydalı olduğu kanaatindeyim. Tekrar ziyaretlerinden dolayı bakanlık yetkililerimize, il koordinatörlerimize ve vatandaşlara teşekkür ederim" dedi.